
Започвайки летния сезон, набирането на персонал всяка година за сезонна работа стартира с пълна сила.
Ако сте привлечени от работа в летните курорти, планините или друг тип сезонна работа, в поредицата от статии ще Ви дадем насоки и препоръки за какво да внимавате и какво да изисквате от работодателя, за да защитите правата си. Вече разгледахме документите за сключване на трудов договор и неговата регистрация в НАП – в част I, която може да видите ТУК. Сега в част II ще Ви обърнем внимание на срока на изпитване и оформянето на трудовата книжка.
Статиите са полезна и за хора, които за първи път постъпват на работа, както и за всички любознателни хора за правата при трудово правоотношение.
III – Срок на изпитване
По-често в практиката работодателите предлагат безсрочен трудов договор със срок на изпитване като основанието е чл. 70, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ). Този срок на изпитване е до 6 месеца.
Ако договорът е срочен – срокът е до 3 години.
Предимството за работодателя при договор със срок на изпитване е прекратяването без предизвестие, докато тече срокът на изпитване, като също не дължи обезщетения, с изключение на обезщетение за неизползван отпуск – пропорционално на отработените месеци.
Когато срокът на изпитване е уговорен в полза на едната страна, то другата дължи предизвестие при напускане.
Но когато изрично не е уговорено друго, от срокът на изпитване могат да се възползва както едната, така и другата страна – чл. 70, ал. 2 от Кодекса на труда.
Самото предизвестие е един месец, освен ако не е уговорен друг срок до 3 месеца. За срочен договор – предизвестието е три месеца, но не повече от остатъка от срока на договора – чл. 326, ал. 2.
IV – Оформяне на трудова книжка
Според Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, трудовата книжка се съхранява от работника или служителя. В практиката коректните работодатели ще Ви върнат книжката и ще Ви предоставят да подпишете декларация с дата на получаването й.
В 3-дневен срок от постъпване на работа лицата трябва да я предоставят на работодателя за вписване на данни, който е длъжен веднага след това да я върне.
В момента на предоставянето е важно да изискате документ от работодателя, че сте му я предоставили. По този начин при евентуално изгубване, вината ще е на работодателя и той ще има задължение да изпълни процедурата по възстановяването й.
Ако за първи път започвате работа, работодателят е длъжен да Ви издаде трудова книжка.
При прекратяване процедурата е аналогична и отново предоставяте трудовата си книжка. Работодателят трябва да нанесе незабавно данните в нея и да я върне веднага, както и да Ви даде останалите документи по прекратяването.
Очаквайте в следващите статии да разгледаме възнаграждението, осигуровките, правото на обезщетение за временна неработоспособност (болничен), както и отпуските.
При възникнали въпроси и казуси, моля свържете се с нас на тел. 0877 87 40 77.
Автор: Счетоводна къща Еделвайс
Счетоводни услуги София Счетоводни услуги цени